Ajaring on täis

Kolm kuud on möödunud siin Andas Suba ja Talisay barangaide vahel sõites üllatavalt kiiresti. Väike kokkuvõte ja pilguheit kogu siinveedetud ajale.

Minu vahvad õpilased

Minu vahvad õpilased

Mitmelgi korral on küsitud  – mida sa siin olles endale saanud oled, mida õppinud? Esimene hetk tahaks öelda – ma ei tea, ei viitsi pead sellega vaevata 🙂 las ma olen siin omas mullis, iseendaga. Aga tegelikult? Tegelikult olen tundnud hirmu uute asjade ja olukordade ees ning sellega võidelnud. Mida ma teen siis, kui tagasi koju tulen ja mul tööd pole? Olen kohanud väga palju uusi ja toredaid inimesi, elu on muutuses.  Õppinud kannatlikust, kiirustamine ei vii kusagile (tark ei torma nagu üks töökaaslane tavatses öelda), kontrollima oma emotsioone (aegajalt see siiski ei õnnestu). Teadmine, et mina ei saa muuta teisi inimesi, vaid ainult nemad ise saavad seda teha, on küll vana tõde, aga pinnale kerkib teema ikka ja jälle. Iial ära ütle iial 🙂 Minust ei saa MITTE KUNAGI õpetajat ja siin ma siis olin – juhendaja ning õpetaja 🙂

Millised on siiski suurimad väljakutsed siin tööd tehes ja kuidas see aitab/on aidanud kohalikku kogukonda? Enda kohandamine mugavustsoonist välja tulekuks ja arusaamine, et kohalikud võimalused ongi piiratud. Kõik vajalik tegemiseks on vaja leida kohapealt ja kohapealsete võimalustega, mitte nii nagu Eestis. Siin ei ole sellist kaubavalikut ja võimalust, et asi otsas, nüüd suundun poodi ja ostan. Kõik asjad võtavad aega kordades rohkem, kui me harjunud oleme. Motivatsiooniks on vaid raha ja toit, sest muud moodi pole võimalik hakkama saada. Inimeste mõttemaailma muutmine ja tuleviku võimaluste näitamine, et see mida teed praegu võib tuua sulle leiva lauale ka tulevikus. Võimalus õpetada oma tütrele naiselikke käsitööoskusi ja avardada tema maailma. Kuigi meie Talisay kogukonda juhib üks ütlemata tubli proua üllatus temagi, kui hakkasin maja ümber vedelevatest kookosekoortest asju nikerdama. Kas tõesti selline raha vedeleb maja ümber maas? – oli tema üllatunud tähelepanek 🙂

Koostöös kohalikega on vaja anda neile vabad käed ja ärgitama mõtlema. Ole oma õpilastega ühel tasemel, austa nende kombeid ja nad võtavad su omaks ning on nagu kuivad käsnad, kes niiskust endasse mühinal imavad.

Hea näide siinkohal on härrast, kes nägi mind kookoskoorega jändamas ja hiljem hakkas oma veidi suurema masinaga katsetama. Tulemuseks olid ägedad kõrvarõnga toorikud – plätud, merikarbid, südamed jne. Või hoopiski piiga, kes nägi valmis lipsu ja veidi aega vaadeldes tegi täpselt samasuguse ise järele. Heegeldavad vanaprouad on sama ärksad, kui noored 🙂 Võtavad valmistehtud mütsi kätte ja nagu mühinal hakkab neid tulema. Võimalusi taaskasutuseks ja naturaalseks käsitööks on palju. Vanim õpilane oli 75 aastane proua.

heegeldajad

Vanim proua siin 70 +

Ma arvan, et minu väike panus kohalikku kogukonda on tegelikult suur. Suur just selles osas, et see on muutnud nende mõtlemist ja avardanud silmaringi. Nii hea on näha  ja kasutada neid võimalusi, mida on võimalik korda saata piiratud tingimustes, omades vaid reaalseid oskusi. Omakorda omada oskusi, mida anda edasi oma lastele, lastelastele. Äratada huvi ja tahet teha midagi ära, ära iseendale. Tulla välja igapäeva mullist ja minna edasi sisemiselt rikkama inimesena.

Selle aja jooksul, mil siin viibisin on palju valmistatud tooteid juba ära müüdud, kindlasti müüakse palju veel. Inimesed oskavad isesesvalt oma oskusi rakendada ja isegi kui see õige nipp läheb meelest võib ta visata pilgu peale tööjuhendile ja asi on korras.

Ma ei oska suuri ja pikki sõnu ega lauseid ritta panna, aga tahan tänada kõiki neid inimesi tänu kellele, see olemine siin Andakidzis võimalikuks sai. Ma loodan, et tükike minust jäi siia ja tükike Andast tuleb Eestisse kaasa. Päikest südamesse kõigile!

eesti aregokoostooProjekti kaasfinantseerib EV Välisministeerium humanitaar- ja arenguabivahenditest.

Our Mission

ANDAKIDZ is bringing joy to the children of Anda.

ANDAKIDZ provides goods and services through the local community that will improve the lives of children in the poorest families and ultimately reduce childandakidz.orgi just added you as admin on andakidz