Töö võib alata!

DSC02200

Selline lahe mööbel on Andakidzi keskuses!

…mitte et siiani poleks lillegi liigutatud, aga nüüd võib rõõmuga teatada, et meil on lõpuks täitsa oma töönurk! Andakidzi keskus on mõeldud siiski kõigile külastamiseks ning hoones liigub ringi nii järelvalveta lapsi kui ka külarahvast. Seega peame siia ilusti kõik sõbralikult ära mahtuma ning töö ja lõbu eraldi hoidma. Kõigepealt saime endale lukustatava ruumi, kus võime hoiustada masinaid, tööriistu ja tehtud töid. Järgmiseks sättisime endale ühe nurgakese, kus saame tööd teha. Kuna korraga käib mitme asja valmistamine ning õpilasi on ka palju, siis oleks vaja üht suuremat korralikku tööpinda. Siiani nokitsesime väikeste laudade peal, põrandal või hoopis põlve otsas.

DCIM104GOPRO

Meie vana töölaud

Ajutiselt saab ka nii läbi ajada, aga pikemas perspektiivis ei ole see väga produktiivne viis toodete valmistamiseks.

Kui sul on mõni soov või mure, siis võid küll algul pöörduda mõne targema kohaliku poole, kuid üsna pea avastad, et ise tehes saab kordades kiiremini 🙂 Sestap võtsingi lahti ühe vana arvutilaua, millest nüüd on saanud ideaalne õmblusmasina alus (kui tulevikus vaja, siis võib selle laua ilusti kokku tagasi panna).
Suure töölauaga läks samuti aega, enne kui üldse keegi küla pealt mainis, et “juba tehakse”. Ühel hommikul keskusesse jõudes ootas meid ees suur seltskond naisi, kes kõik tahtsid tööle asuda ning siis sai meil Janikaga ootamisest isu täis. Uurisime keskuse ümbruses ringi, tõime ühe suure plaadi tuppa ning asetasime vanad rehvid alla – väga hea on laua taga tööd teha!

IMG_1555

Meie põhiline tiim uue laua taga: Tafiase naised ning lisaks ka paar tegusat naisterahvast küla pealt.

 

IMG_1551

Selline vahva aparaat toodi meile kasutada

Ühel päeval toodi kuskilt tagaruumist välja väga uhke vanaaegne õmblusmasin. Pärast suure tolmukihi mahavõtmist uurisin seda natuke lähemalt. Tundub, et masin täitsa toimib! Juhtmeid peab veel pisut putitama, aga loodame, et saab ka sellele masinale hääled sisse puhuda!

Töökorraldus on siin veel pisut keeruline. Oleme üritanud mingisugust süsteemi luua, aga peame seda veel natukene täiendama. Niipalju kui ma aru olen saanud, siis Filipino stiilis asutakse KOHE keskmise etapi kallale. Väga palju aega ja energiat ettevalmistustesse ning töökäigu läbimõtlemisse ei panda. Lisaks on probleeme tööpinna puhtuse hoidmisega. Siinses kliimas olevad hooned ei ole just väga kinnised ning tänavalt lendab siseruumidesse tolmu igast praost, seinast ja “aknast”. Selliseid pisiprobleeme on mitmeid, mis tihtipeale kohalike arust probleemid ei ole ja nad võib-olla vaatavad ka natuke imelikult kui ma palun et liimimisnurk oleks täpselt ühes nurgas ning õmblemisnurk teises. Või et miks töölaual alati WC-paberirullid on – see on sellepärast, et poest majapidamispaberit kogu aeg saada ei ole 🙂
Täna oli näiteks selline juhtum, et ühel hetkel oli töölaua peale tekkinud vedel hunnik. Ma tükk aega mõtlesin, et mis see on või kust see siia saanud on, kui üks neiu haaras paberitüki, koristas selle laua pealt ära ning siis näitas lae poole: “lizard”. Siin on küll sisalikke rohkem kui Eestis niiskel suveõhtul sääski, kuid selline suur hunnik tundus olevat pigem mõne linnu oma 🙂 Õnneks oli koristuspaber kohe käepärast võtta ning võõras ollus ei riivanud ka meie valmistooteid.

Meie töö juures puudub telefonilevi, seega on vahepeal ka info liikumine keeruline. Teateid saadetakse edasi inimeselt-inimesele. Algul oli see väga harjumatu, aga nüüdseks oleme juba asjaoluga leppinud.
Õnneks teeme nüüd igal kolmapäeval koosolekuid koos Robini ja Birgitiga, siis liigub oluline info kiiremini ja kõigil on ühtne arusaam tööprotsessidest.

IMG_1543

Esimese padjakatte prototüüpi valmistamas

Ideid toodete teostamise kohta on kogunenud väga palju. Praeguseks ei ole me veel ametlikult lõpptooteid kokku leppinud, kuid võimalik, et sellel nädalal saame mõnes esemes kokkuleppele. Vahepeal on tulnud ka töövõimalusi mujalt juurde, millest oleks mõistlik kinni haarata. Näiteks leidis Robin ühe Andas elava välismaalase, kes soovib tellida erinevaid madratsikatteid. Selle projekti kallal käib juba tihe töö. Prototüübid on valminud, ette näidatud ja ka heaks kiidetud. Jätkame aga katete kokkuõmblemist!
Lisaks on tulemas varsti Andakidzi keskuses töötubade päevad, mille õpetajateks oleme mina ja Janika. Viimase projekti kohta kuulete lähemalt järgmistes postitustes.

Igatahes tegemist jätkub rohkem kui küll ja kui ma algul kartsin, et liiga palju vaba aega jääb üle või et igav hakkab, siis seda nii naljalt juba ei juhtu 🙂 Samuti tundub mulle, et see kolm kuud jääb juba pisut lühikeseks. Peab kiiresti mõtlema ja produktiivselt tegutsema.

Edu ja jaksu meile ning huvitavat blogi jälgimist Teile!

eesti aregokoostoo
Projekti kaasfinantseerib EV Välisministeerium humanitaar- ja arenguabivahenditest.

Our Mission

ANDAKIDZ is bringing joy to the children of Anda.

ANDAKIDZ provides goods and services through the local community that will improve the lives of children in the poorest families and ultimately reduce childandakidz.orgi just added you as admin on andakidz