Tagasi Andas

-20-kraadisest Eestist +30-kraadisesse Andasse saabudes tabab organismi tahes-tahtmata kerge shokk. Soojad naeratused ja tuttavad rõõmsad näod on aga heaks leevenduseks ning mõne päevaga tunneme end taas nagu kodus.

Andakidzi kogukonnakeskus (Andakidz Community Centre) Talisay külas sai paljude heade inimeste kaasabil avatud enam-vähem aasta tagasi. Olnud siit eemal pea 8 kuud, olin väga põnevil, mis vahepeal keskuses ja selle ümbruses toimunud on. Teekond Talisay’sse oli ootusärev.

Juba paarsada meetrit enne keskusesse jõudmist oli meie auto taga kaasa jooksmas kamp kohalikke lapsi – meie igapäevased väikesed külastajad. Rõõm oli kõiki neid naerusuid üle pika aja jälle näha. Eriti armas oli keskuse vastas elava väikese JR-i hõiget “emme emme” kuulda .. JR nimelt kuulis eelmisel talvel igapäevaselt, kuidas minu lapsed mind hüüdsid ja arvab vist siiani, et mu nimi on Emme 🙂

Enda rahustuseks avastasin kohalejõudes, et keskus on endiselt sama koha peal ja täitsa töökorras 🙂 Ana ja teised Tafiase (Talisay Fishermen’s Association) naised on keskuse ümbruses tõsiselt palju tööd ära teinud. Keskuse kõrval on avatud väike kohvik-söögikoht, kus peamiselt ümbruskonna kohalikud käivad lõunat söömas. Aga vahel sattub siia ka turiste, kes on ümbruses uudistamas. Kohvik serveerib kohalikust toorainest valmistatud traditsioonilisi filipiini sööke aga ka muid huvitavaid roogasid ja jooke – nt värskendav sidrunheina limonaad, kookoseburgerid ja palju muud.

IMG_7979

Tafiase kohvik

Lisaks on keskuse taha rajatud suur köögivilja ja maitsetaimede aed, mis varustab nii Tafiase kohvikut kui ka Anda keskuses asuvat Coco Loco kohvikut maitsva ja värkse toorainega.

IMG_7963

Midagi suvikõrvitsa laadset

IMG_7964

Hot chilli

IMG_7962

Baklazaanid

 

 

Kõige rohkem nalja valmistas mulle aga Tafiase uus komposti-äri – nimelt segatakse erinevaid taimsed ülejäägid kokku vihmaussidega ning pannakse õhukese kihina selleks otstarbeks ehitatud onnikesse katte alla komposteeruma. Mõne aja pärast, kui massist on saanud viljakas kompost – ja siinses kliimas lagunevad biojäätmed tõeliselt kiiresti – müüakse see kottides maha. See kompostiäri tundub esialgu naljakas, aga tegelikult elavad siin palju inimesed kas väga kivisel või liivasel pinnasel, kus lihtsalt midagi ei kasva. Igatahes oli heameel tõdeda, et Talisay kogukond on oma elu-olu parandamist tõsiselt võtnud.

IMG_7974

Kompostimajake

IMG_7971

Vihmaussidest kubisev komposti-äri

 

Ja suurim üllatus on muidugi tee Talisaysse – need, kes meil eelmisel talvel abis ehitamas olid, mäletavad kui kohutavalt auklik, hirmus ja vaevarikas teekond Anda keskusest Talisay’sse oli. Nüüd on tee betoneeritud ning sõit mitu korda kiirem ja lõbusam. Sillad on veel ehitusjärgus ja mõned üksikud kohad on viimistlemisel, aga muutus on totaalne ja täiesti uskumatu.

Järgneva paari kuu jooksul on minu ülesandeks kogukonnakeskuse tööd paremini korraldada ja aktiivsemaks muuta. Ma ei ole veel päris kindel, kuidas see kõik toimuma hakkab. Aga kindlasti leiame võimaluse tuua keskusesse aega veetma võimalikult palju lapsi ka ümberkaudsetest küladest, korraldada tutvustavaid üritusi ja huvitegevusi, loodame leida ja välja koolitada toreda inimese keskuse ja raamatukogu juhtimiseks. Ees ootavad põnevad ajad 🙂

eesti aregokoostoo

Projekti kaasfinantseerib EV Välisministeerium humanitaar- ja arenguabivahenditest.

Our Mission

ANDAKIDZ is bringing joy to the children of Anda.

ANDAKIDZ provides goods and services through the local community that will improve the lives of children in the poorest families and ultimately reduce childandakidz.orgi just added you as admin on andakidz